Épületharc
Épületharc(CQB):
Ha bejutottatok egy épületbe kívülrol mindig fedezzétek az épület(ek) környékét, mert a mögötte rejtozködok kellemetlen meglepetést okozhatnak. Az épületek belsejét kello odafigyeléssel tisztítsátok meg. Aki körbe kerül, a hátsó ablakokon gránátot, vagy füstöt is bedobhat. (Odafigyelve a társaira) Ilyenkor az ajtókon való ki és belépés különösen veszélyes, mivel ezt figyeli és tartja tuz alatt elsodlegesen az ellenség. Ha mégis ezen keresztül kell mozogni akkor ezt gyorsan fedezékbol-fedezékbe futva legörnyedve egyenként, illetve ha lehetséges akkor fedezettuz alatt tegye.
Az épületbe való behatoláskor mindig ki kell választani elore a behatolási pontot, és azt lehetoség szerint gránáttal, vagy füsttel biztosítani. A behatolást célszeru minél gyorsabban végrehajtani, ezáltal kevés idot hagyva az ellenségnek a válaszreakcióra. Ezeket a bejáratokat a védok általában mindig fedezet alatt tartják, így célszeru kis létszámú támadó csapat esetén egyszerre csak egy, nagyobb csapatnál több behatolási ponton fedezettuz alatt támadást indítani. A földszinttol eltéro behatolási pont esetén a dolog bonyolultabb, mivel felfelé illetve lefelé is figyelni kell. Az ilyenkor ajánlott épület megtisztítási mód, hogy felülrol haladunk lefelé. A felso szint ostroma / védelme a védoket könnyebb a támadókat nehezebb helyzet elé állítja ilyenkor. Az épületbe való behatoláskor, mint már említettem elonyt jelent a füst ill. egyéb gránát használata, mivel ezzel jelentosen lecsökkentheto a védok fölénye. Az emeletre, vagy magasabb szintre feldobott gránát használatakor ügyelni kell, hogy a gránát nehogy visszaguruljon, illetvevisszapattanjon.
Mint minden harci szituációban az épületen belüli mozgáskor is fokozottan figyelned kell a fegyvered megfelelo irányba tartásáról. Ez azt jelenti, hogy a fegyvered mindig a haladási irányba kell hogy nézzen úgy, hogy a fegyver válltámasza a vállgödrödben legyen. Mindkét szeme legyen nyitva, fegyveredet mindig arra célozd amerre nézel. Tehát a tekinteted és a fegyvered együtt mozogjanak. Ezáltal mindig idoben észreveszed a lovonalba került ellenséget, ill. saját társaidat.
Ha fegyvered meghibásodik, vagy csak újratöltesz azt azonnal jelezd társaidnak akik ideiglenesen átveszik figyelési / tüzelési szektorod és fedeznek.
A precízen végrehajtott behatolási technikának fontos szerepe van az épületharcban illetve a szobáról-szobára való harcban is. Az ilyen feladat végrehajtása mindig nagyobb odafigyelést igényel mindenkitol. Az ilyen feladatot végrehajtó egységnek tisztában kell lennie az adott behatolási technikákkal, és nem utolsósorban kiképzettnek, és gyakorlottnak kell benne lennie. Az alábbi dolgok a legfontosabbak az ilyen muveletek végrehajtásakor:
Az alábbi szabályok betartása nagyban segíti a játékost mint az épületbe való behatoláskor, mint az épületen belüli akciókor.
Mozogj csendesen és óvatosan miközben biztosítod a folyosót, vagy mielott egy szobába hatolsz be.
Csak a legszükségesebb felszerelést vidd magaddal.
Ha egy meg nem tisztított ajtóhoz, vagy szobához érsz várj amíg nem kapsz parancsot a behatolásra, vagy társaid oda nem érnek.
Hatolj be gyorsan, és vegyél fel megfelelo pozíciót ahhoz, hogy átlásd a terepet.
Semlegesítsd az ellenséget minél gyorsabban, pontosabban. - Minél elobb lásd át a helyzetet és te légy aki a helyzetet irányítja.
Ha lehet jelöld meg a szobát az utánad érkezo egységnek, hogy tiszta. (Lightstick, festék. Stb.)
Ne feledkezz meg az esetleges visszavonulási útvonal és a hátad fedezésérol.
Az osztagnak nagyon gyorsan és mozgékonyan kell a szobába behatolni. Ha lehetséges ne álljanak meg a behatolás után rögtön, hanem a vegyenek fel "fedezo" alakzatot. A csapat minden tagjának ismernie kell saját tüzelési szektorát. Az ajtón való behatolás a kulcsa mindennek, mivel ezt fedezik a védok a legjobban illetve itt vannak kitéve a behatolók az ellenséges tuznek.
Objektum védelménél nem árt, ha legalább egy ember a teton, vagy a felso szinten figyel, míg a többiek a lehetséges bejáratoknál helyezkednek el. Térdre, hasra ereszkedj, az oldalad (hátad) fedezve legyen! Használd ki a terep adta fedezékeket! Legjobbak azok, melyek mögé térdelve nem látszol ki, felállva viszont már ki tudsz loni. Ezek fedezékében a tárcsere alatt nem vagy védtelen. A lehetséges támogató fegyvereket (géppuska, High-cap táras fegyverek) úgy helyezzétek el, hogy tuz alatt tudják tartani a bejáratot vagy az oda vezeto utat. Használjátok ki a helyszín adta fedezékeket. Ha épületben vagy, ne állj közvetlen az ablakhoz. Inkább hátrébb, ahol kevésbé látszol és letérdelve fedezékben vagy. Teton hasonlóan, keress valami kiugrást ami mellé fekhetsz / térdelhetsz. Falnál ha nem felette losz hanem mellé térdelve, akkor kevésbé vagy észreveheto (a fal síkja fölé magasodó sziluett vonzza a tekintetet), bár kissé kevesebb védelmet nyújt.
Az épületbe való behatolás technikai kivitelezése:
Az osztag vezetoje méri fel és határozza meg a behatolás lehetséges pontjait. A behatoló osztag mögött lehetoség szerint legyen egy kintrol fedezettüzet biztosító támogató egység is. A behatoló egység tagjai menjenek a behatolási ponthoz olyan közel, amilyen közel csak lehetséges. Az osztag vezetoje a behatolás elott gyozodjön meg attól, hogy mindenki készen áll. Ilyenkor ajánlatos a kézjelek használata, mivel ez nem jár hanggal és az ellenség nem tud felkészülni a behatolásra.
A helyes behatolási metódusokat az alábbi képeken láthatjuk 4, 3, illetve 2 fos osztagoknak megfeleloen. A behatoláskor figyelni kell, hogy a loszektorok megfeleloen lefedjék egymást, és hogy senki ne kerüljön a másik lovonalába illetve takarásában. Ez kivitelezésére megfeleloen összeszokott, begyakorlott osztag szükséges.
A szobába belépo elso (1) személy dönti el, hogy a szobában merre indul el, ez a fenti képeken jobbra történt, mivel ide esett a szoba "nehezebb" vagy másnéven hoszabb és legveszélyesebb része. A szobába belépo elso személy mindíg a veszélyesebb irányba halad, egészen az elso sarokig, ahol megáll és fedezi szektorát.
Az utánna a szobába belépo személy (2) közvetlenül az elso (1) ember után lép be a szobába és a rövidebb fal mellett ? a fenti képeken a bal oldalt - maradva halad a sarokig (közben az esetleges ellenséges eroket leküzdi), ahol elfordul és a fal mellett halad tovább a sarokig. Ha elérte a sarkot akkor megáll és befordul a szoba belseje felé, fedezve a szektorát.
Ez a másodperc tört része alatt történik és azt eredményezi, hogy mivel az elso és második (1, 2) ember a szobába majdnem egyszerre lépnek be, és belépés után egymástól ellentétes irányba mozognak, ezzel megosztják az ellenség figyelmét, és így azok nem tudják ezt idoben lereagálni.
A harmadik ember (3) nem hatol be közvetlenül a második ember (2) után, hanem kivár egy lehelletnyit. így az ellenség már nem az ajtót, hanem az elozoleg bahatolt mozgásban lévo két embert (1, 2) figyeli. Ezáltal a harmadik (3) és negyedik (4) ember viszonylag észrevétlenül hatolhat be a szobába. A harmadik (3) behatoló az elso (1), a negyedik (4) a második (2) behatolóval megegyezo oldalra megy, az ajtó két oldalán megállnak és a középvonaltól jobbra illetve balra lévo ellenséget fogják le és veszik tuz alá. így válik lehetségessé, hogy az egész szoba területét ellenorzésük alatt tartsák, és ne kerüljenek kereszttuzbe.
A Folyosó megtisztításának technikái:
Az egyik legveszélyesebb épületen belüli muvelet, mivel a folyosóróltöbb irányba is nyílhat ajtó, ezáltal a veszélyforrások hatványozottan jelentkeznek. Az elso, legfontosabb dolog, hogy mindig biztosítsuk a hátunkat, elkerülve a bekerítést. Két lehetséges módja van a folyosón való mozgásnak.
Szerpentin (Serpentine):
Keskenyebb folyosókon használatos. Az elöl középen lévo ember (1) biztosítja az elso szektort. Feladata: bármely távolabb feltuno ellenség leküzdése. A kicsit hátrébb lévo jobb (3) illetve bal (2) oldali emberek feladata fedezni a szárnyakat. Tüzelési szektoruk a közelebbi folyosón és ajtókban feltuno ellenség. A hátul lévo (4) általában támogató fegyverrel rendelkezo ember fedezi a csapat hátát, figyel nehogy hátulról meglepjék oket.
Mozgó T (Rolling T):
Szélesebb folyosókon használatos. A jobb (1) és bal (2) oldali ember fedezi a vele szemben (ellentétes oldalon) lévo folyosót és ajtókat. A középso ember (3) feladata bármely távolabb feltuno ellenség leküzdése. A hátul lévo (4) általában támogató fegyverrel rendelkezo ember fedezi a csapat hátát, figyel nehogy hátulról meglepjék oket.
T Elágazás megtisztítása:
Az osztag, ha elágazáshoz ér mindig vegyen fel "szerpentin" alakzatot. Az elágazáshoz érve a csapat két-két fos részre szakad. Az (1) és (2) számú játékos a folyosó bal, a (3) és (4) számú pedig a jobb oldalra csoportosul. Az (1) és (3) számmal jelzett játékos a sarok felé mozog, ügyelve a helyes technikára. Leguggolva, vagy lehasalva kinéznek, majd társaiknak jelt adva jelt adva kifordulnak a folyosón balra, illetve jobbra így fedezik a folyosó közeli (low) szektorait. Ezzel egyidoben a (2) és (4) számmal jelzett játékos elore halad, majd ok is befordulnak balra, illetve jobbra és fedezik a folyosó távolabbi (high) szektorait. Ha minden tiszta, a csapat folytatja útját a meghatározott irányba, visszállva a megfelelo formációba.
E Elágazás megtisztítása:
Az osztag, ha elágazáshoz ér mindig vegyen fel "szerpentin" alakzatot. A Csapat két-két fos részre szakad. Az szélen lévo (2 vagy 3) számú játékos fejlodjön fel az elöl lévo (1) mellé, az elágazásnak megfeleloen. Majd a (2 vagy 3) számú játékos a sarok felé mozog, ügyelve a helyes technikára. Leguggolva, vagy lehasalva kinéz, majd társaiknak jelt adva az (1) játékos is kifordul mellé és így fedezik a folyosó közeli (low 2 vagy 3, high 1) szektorait. Ezzel egyidoben a hátul maradt (2 vagy 3) és (4) számmal jelzett játékos tartva a formációt elore halad, majd az elágazást elhagyva elobb az (1) játékos, majd a (2 vagy 3) számú játékos áll vissza a formációba. ok is befordulnak balra, illetve jobbra és fedezik a folyosó távolabbi (high) szektorait. Ha minden tiszta, a csapat folytatja útját a meghatározott irányba, a megfelelo formációba.
Veszélyeit tekintve hasonló az épületbe való behatoláshoz. Az alábbiak betartásával viszont minimalizálhatjuk az esetleges veszélyeket.
Taktikai Mozgások
Beépített területen maradj az épületek illetve a fal mellett, ne az utca közepén haladj! Használd ki a szögleteket pihenésre, hogy minél több irányból fedezve legyél. Ne szembol, inkább a házak közt közelíts a célod felé.
Beépített területen (épületek között) soha ne egyszerre, hanem egyesével, illetve 3-5 fos csoportokban, egymástól 3-5m es távközzel, fedezve mozogjatok. Ha át kell vágnod az utca túloldalára, azt merolegesen, minél rövidebb ido alatt tedd. Ne egyszerre fussatok, és fedezzétek egymást.
Az épületen lévo ablakok egy újabb veszélyforrást jelentenek. Az ablakok elotti elhaladáskor célszeruu legörnyedni, mert ellenkezo esetben könnyen észrevesz egy az épületben lévo ellenséges játékos.
Ugyanígy át kell ugrani, vagy átlépni a földfelszínnel egyvonalban lévo pinceablakokat is, hogy ne lássák meg az elotte elhaladó játékos lába
A sarkoknál célszerubb eloször óvatosan kitekinteni és felmérni a terepet, mielott kilépnél a nyílt területre. A leggyakrabban elkövetett hiba ilyenkor az, hogy a játékos fegyvere eközben kilátszik a sarok mögül, ezáltal elárulja helyzetét. A legjobb ha guggolva, vagy fekve fegyver nélkül nézel ki a sarok mögül, eközben a többiek fedeznek.
Fontos még, hogy ne rontsuk el a befordulást a saroknál, a helyes formája úgy muködik, hogy fegyverünkkel kb. 45 fokban megcélozzuk a sarkot és a fegyvercso kidugása nélkül vele együtt fordulunk be, ezáltal megelozve, hogy ido elott láthatóak legyünk.
Falon való áthaladáskor törekedjünk a gyors, átmászásra anélkül, hogy sziluettünk túlságosan kitunne a faltól.
Tüzelési pozíciók:
A tüzelési pozíciók közül kétfélét a rögtönzöttet és az elore kialakítottat különböztetünk meg.
A rögtönzöttet általában támadáskor használhatod, ideiglenes fedezékek, fal, árok, oszlop, vagy egyéb tereptárgy mellol. A tüzeloállás elfoglalásakor figyeljünk arra, hogy megfelelo kitekintésed / kilövésed legyen mellole, de emellett elegendo fedezéket is nyújtson.
Az elore kialakított pozíciót általában védelemben használhatod, ez lehet lövészárok, homokzsák, vagy épület is. Fontos, hogy megfeleloen alakítsd ki védelmi pozíciódat. figyelve a tüzelési szektorokra, és lehetoség szerint alakítsunk ki visszavonulás esetére másodlagos védelmi vonalat. Az épületeknél az ablakok biztosítják a legjobb kilövési pozíciót, de egyben itt a legsebezhetobb a játékos. Ennek megelozéseként csak akkor menj az ablak elé, ha tüzelsz, a figyelést az ablak mellol, oldaláról végezd.
Amikor tüzeloállást váltasz oda kell figyelned arra, hogy ne keresztezd az esetleges fedezettuz útját, mivel ezzel megakadályozod társaidat a fedezésben. Amint elérted az új pozíciódat azonnal vegyél fel tüzeloállást és fedezd társaidat. Ha lehetséges mindig használj fedezéket és ne nyújts nagy célfelületet az ellenségnek.
A sarok mögül való tüzelésnél még vedd figyelembe azt is, hogy mivel az emberek többsége jobb kezes, így hátrányba kerül egy jobbra forduló saroknál, mivel a célzáshoz jobban ki kell fordulnia és így jobban láthatóvá válik az ellenség számára.